Друк
02.03.2021

Укрзалізниця оголосила тендер на придбання 100 пасажирських вагонів і розіслала комерційну пропозицію вітчизняним та іноземним виробникам для закупівлі у 2021 році

Укрзалізниця оголосила тендер через систему «Prozorro.Публічні закупівлі» на придбання 100 пасажирських вагонів загальною вартістю 3,044 млрд грн і розіслала комерційну пропозицію потенційним постачальникам — виробникам пасажирських вагонів в Україні й за кордоном — у рамках запланованої їх закупівлі на 2021 рік. Про це повідомив в.о. члена правління АТ «Укрзалізниця», директор філії «Пасажирська компанія» Олександр Перцовський в ексклюзивному інтерв’ю виданню «Центр транспортних стратегій».

Укрзалізниця підкреслює, що кількість придбаних вагонів згідно з результатами тендера залежатиме від загального обсягу бюджетного фінансування, позаяк узгодження Порядку використання бюджетних коштів за цією бюджетною програмою ще триває. Щоб не втрачати час, Укрзалізниця оголосила тендер 25 лютого зі строком подачі заявок до 30 березня, аукціон призначено на 5 травня.

«У грудні ми спеціально провели опитування серед наших пасажирів, провідників та залізничних активістів, щоб зрозуміти, які нововведення у нових вагонах є найбільш очікуваними. З понад 1000 пропозицій ми сформували 94 групи побажань, які проаналізували разом з постачальниками, зробили акцент на якісних змінах, які можливо внести без суттєвого відтермінування поставки, і внесли до технічного завдання. Серед 8 найбільш затребуваних нововведень: розетки та USB біля кожного місця, сучасна система кондиціонування, адаптовані елементи для маломобільних, лінолеум замість архаїчних килимів, збільшений обсяг багажного відділення, відеоспостереження, вакуумні туалети та зручне регулювання освітлення», — коментує Олександр Перцовський, керівник пасажирського напрямку Укрзалізниці.

Зокрема, за його словами, комерційну пропозицію отримали вже Крюківський вагонобудівний завод, Харківський вагонобудівний завод, компанії Siemens та Pesa, білоруські вагонобудівники.

«Звичайно, для того, щоб залучати інвестиції великих міжнародних гравців на запуск локального виробництва, потрібно мати програму на три-п’ять років з чітким розумінням, що протягом цього часу держава буде фінансувати 100-150-200 вагонів на рік, — це зрозуміла перспектива для будь-якого виробника», — наголосив Олександр Перцовський.

На його думку, це буде стимулом для міжнародних компаній-вагонобудівників братися за масштабні проекти під українську колію 1520, вони стануть локалізувати своє виробництво, будуть з’являтися реальна конкуренція й спільні виробництва, активізуються локальні постачальники.

«Все це простимулює і наших виробників вкладатися в нові рішення — впевнений, коли буде, за що поборотися, вони зможуть гідно прийняти цей виклик», — додав Олександр Перцовський.

Він також нагадав, що в державному бюджеті 2021 року заплановано виділення 4,2 млрд грн на оновлення пасажирського господарства Укрзалізниці, зокрема, закупівлю пасажирського рухомого складу.

«Це менше, ніж декларувалося спочатку, — в останній момент депутати переглянули обсяг. Наповнення йде зі спеціального фонду з певними статтями, які будуть фінансувати ці позиції: частина — акциз на паливо, частина — надходження зі штрафів і т.д. Тому це оціночна сума, теоретично вона може трохи змінюватися, якщо не всі надходження будуть зібрані», — сказав він.

За словами Олександра Перцовського, виходячи з вищевказаних факторів, очікуваний обсяг закупівлі складає близько 84-85 пасажирських вагонів різних типів, переважно купейних. А капітально-відновлювальні ремонти пасажирських вагонів Укрзалізниці, які заплановані на 2021 рік, торкнуться переважно плацкартних вагонів — для цього Укрзалізниця посилює свої ремонтні потужності, щоб мати змогу сформувати оновлений рухомий склад саме для соціальних перевезень.

«При цьому ми об'єднали і вагони, і інфраструктурні проекти в одну бюджетну програму. Але ми допускаємо, що якщо в середині року буде різна динаміка за різними напрямками програми, то ми будемо клопотати про перерозподіл на користь того, щоб, наприклад, збільшити кількість вагонів. Але це рішення розпорядника бюджетних коштів, тобто МІУ», — резюмував в.о.  члена правління АТ «Укрзалізниця», директор філії «Пасажирська компанія».

Нагадаємо, що, за словами голови правління АТ «Укрзалізниця» Володимира Жмака, впровадження руху поїздів зі швидкостями до 300-350 км/год можливе лише за умови залучення значних фінансових інвестицій.