Друк
19.02.2020

Укрзалізниця категорично відкидає закиди ЗМІ щодо нібито закупівлі газу в інтересах окремих постачальників

Інформація, поширена виданням «Наші гроші» 19 лютого 2020 року, про нібито необґрунтоване проведення переговорної процедури із закупівлі газу та відсутність реальної загрози виникнення надзвичайної ситуації в галузі, не відповідає дійсності.

Компанія надіслала у грудні 2019 року відповідні запити до Держаної служби з надзвичайних ситуації у зв’язку з нагальною потребою в закупівлі газу та відсутністю можливості здійснити її на відкритих торгах у системі Прозорро, оголошених раніше та заблокованих скаргами постачальників до АМКУ.

У листі від 24 грудня 2019 року ДСНС підтвердила існування потенційної загрози виникнення з 1 січня 2020 року надзвичайної ситуації техногенного характеру, яка, у разі невжиття заходів із забезпечення необхідних обсягів природного газу для товариства, може досягнути регіонального та державного рівня, та запропонувала товариству вжити всіх можливих заходів для запобігання її реалізації та забезпечення сталої та безпечної роботи галузі у 2020 році. На підтвердження додаємо скан-копію відповідного листа від ДСНС.

Таким чином, на період завершення розгляду в АМКУ скарг постачальників щодо відкритих торгів у системі Прозорро Укрзалізниця оголосила закупівлю часткового обсягу газу за переговорною процедурою. Вона відбулася наприкінці січня за п’ятьма лотами. У торгах взяли участь 13 компаній-постачальників. На першій стадії були відібрані три найнижчі цінові пропозиції. Остаточний список переможців оголосили після вивчення документації учасників. Частину найвигідніших пропозицій довелося відхилити, оскільки не всі переможці надали повний пакет кваліфікаційних документів. Низка учасників переговорної процедури оскаржила закупівлю в АМКУ. Товариство звернулося до АМКУ з проханням якнайшвидше розглянути скарги та винести рішення.

Укрзалізниця категорично відкидає закиди ЗМІ щодо нібито проведення переговорної процедури в інтересах конкретного постачальника. Наголошуємо, законодавство про державні закупівлі має систему контролю. Зокрема, відповідальність за здійснення контролю покладено на Державну аудиторську службу України та, у разі наявності скарг, Антимонопольний комітет України. Будь-який учасник торгів має законне право звернутися до АМКУ для вирішення спору.

Зауважимо, переговорна процедура є тимчасовим заходом із забезпечення потреб товариства до розблокування та завершення відкритих торгів у системі Прозорро. Укрзалізниця вибудовує прозору та ефективну систему закупівлі газу шляхом відкритого діалогу з ринком.

Нагадуємо, у грудні минулого року Укрзалізниця оприлюднила в системі Прозорро відкриті торги на закупівлю природного газу. Наразі вони повторно призупинені до завершення розгляду скарг окремих учасників в Антимонопольному комітеті України. Компанія оперативно реагує на зауваження гравців ринку і вже внесла зміни щодо форми цінової пропозиції по цих тендерах. Компанія суттєво спростить тендерну документацію із закупівлі природного газу на підставі рішень АМКУ і вимог постачальників. У ній будуть враховані всі побажання учасників ринку, які не суперечать чинному законодавству.

Крім того, Укрзалізниця провела службову перевірку закупівель газу філією компанії у 2016-2019 рр. За результатами до дисциплінарної відповідальності притягнуто 4 посадові особи. Матеріали перевірки направлені до ДАСУ для складання адміністративного протоколу за статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також до правоохоронних органів.