Друк
19.11.2019

Звіт про результати управління в Укрзалізниці

Коли у червні 2018 року в Укрзалізниці була призначена незалежна наглядова рада, компанія перебувала не в найкращому стані та потребувала суттєвих реформ.

Відтоді наглядова рада збиралася на засіданнях щомісяця і у тісній співпраці з правлінням ухвалила ключові управлінські документи, які мали закласти правильні інституційні основи для розвитку компанії, а саме Статут, Кодекс етики, Політику запобігання та протидії корупції та інші внутрішні політики та процедури. Наглядова рада також допомогла із розробкою політики здійснення державної власності щодо АТ «Укрзалізниця» й довгострокової Стратегії АТ «Укрзалізниця» перед затвердженням їх Урядом. Влітку 2019 року наглядова рада припинила повноваження чотирьох із семи членів правління й відібрала нові кандидатури для їх призначення Урядом. Сьогодні правління в новому складі має на меті централізувати всі ключові рішення від різноманітних регіональних підрозділів до рівня центрального апарату разом з основними бізнес-вертикалями Товариства з метою більш ефективного та злагодженого прийняття рішень і посилення контролю в майбутньому.

 

Боротьба з корупцією та неетичною поведінкою

Менеджмент компанії взяв на себе зобов’язання зосередитися на викоріненні корупції. З цією метою компанія на конкурсних засадах провела відбір трьох нових керівників: директора із закупівель, керівника з комплаєнс та керівника з питань управління ризиками. Вони в тісній координації працюватимуть над подальшим поліпшенням прозорості та централізацією системи закупівель, забезпеченням чіткої відповідності всіх процесів та дій правилам Компанії, виявлення всіх ризиків з метою їх пом’якшення, включаючи корупційні ризики та інші слабкі місця компанії. Ми започаткували внутрішню анонімну гарячу лінію, на яку працівники можуть повідомляти про випадки корупції. Незабаром буде впроваджено зовнішню анонімну гарячу лінію для громадськості.

Компанія тісно співпрацює і надалі посилює взаємодію з правоохоронними органами, зокрема з метою протидії організованій злочинності, яка пронизала Укрзалізницю за роки існування. АТ «Укрзалізниця» взаємодіє з детективами з Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і сприяє у проведенні ними розслідувань. За декілька останніх років департамент безпеки Товариства провів понад 1600 перевірок, за результатами яких було зареєстровано 147 кримінальних проваджень, а 15 осіб було засуджено. В цілому було вжито 1552 дисциплінарні заходи, включаючи звільнення й відсторонення від роботи.

Попри те, що багато зроблено, ми визнаємо, що зробити треба ще більше, і в цьому контексті ми вітаємо будь-яку конструктивну критику та вказування нам на недоліки, як цінний внесок для покращення показників компанії.

 

Досягнення та наступні кроки щодо поліпшення результатів діяльності та реалізації стратегії

Водночас низка поточних і майбутніх ініціатив рішуче запроваджуються та призводить до важливих покращень і досягнень  у питаннях підвищення якості послуг та клієнтоорієнтованості, прозорості, відкритих конкурентних закупівель та продажів, покращення фінансового управління, а також співпраці з правоохоронними органами. Наприклад, приведення тарифів на використання вагонів у відповідність до ринкових цін усунуло незаконні спекулятивні операції та збільшило доходи компанії. Те ж саме стосується онлайн-аукціонів Prozorro.Продажі, яких уже проведено понад 1200, для розподілу та оренди вагонів, продажу металобрухту з результатом у 550 мільйонів гривень доходу. Також досягли успіху в реформуванні системи публічних закупівель – для прикладу,  тільки на закупівлі пально-мастильних матеріалів через систему Prozorro за останні три місяці вдалося заощадити 130 мільйонів гривень.

Укрзалізниця також помітно підвищила свою прозорість, публікуючи дані про свої транзакції та операційні дані щодо парку вагонів і локомотивів на державному порталі відкритих даних. Вся фінансова, інвестиційна та аудиторська звітність зараз публікується онлайн. Компанія повернулася до прибутковості, яку демонструє протягом останніх 2 років, не отримуючи при цьому державних субсидій за збиткові пасажирські перевезення, і залишається великим платником податків. Ми вдало розмістили єврооблігації на суму 500 мільйонів доларів США, що дозволило значною мірою знизити витрати на фінансування.

Спільно з нашим акціонером, урядом України, ми також фокусуємося на імплементації нашого затвердженого стратегічного плану, який є  важливою частиною реформ, намічених Урядом. Цей план спрямований на анбандлінг вантажного, пасажирського та інфраструктурного компонентів системи залізничних перевезень з метою збільшення продуктивності, ефективності, якості та конкурентного ціноутворення наших послуг для наших клієнтів – як пасажирів, так і вантажовідправників, а також створення кращих робочих умов для наших працівників.

Наглядова рада АТ «Укрзалізниця»