Друк
26.12.2018

Укрзалізницею затверджено Порядок проведення рейтинг-аналізу діяльності вантажних станцій

Порядок проведення рейтинг-аналізу діяльності окремих вантажних станцій затверджено з метою систематизації та регламентації процесу визначення доцільності їх функціонування. Для створення оптимального порядку Укрзалізниця провела відкритий аналітично-переговорний процес з представниками бізнесу, за результатами якого і було розроблено цей порядок. Про це повідомив у своєму блозі на залізничному інформаційному порталі директор з економіки і фінансів АТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

За його словами, розгалужена залізнична інфраструктура є одним з позитивних чинників, які в умовах стабільної економіки сприяють залученню інвестицій в Україну. Тому процес розробки нормативної бази був максимально виважений та враховує соціальний та оборонний аспект діяльності. «У новому порядку ми чітко дали визначення термінам «малодіяльна вантажна станція» та «малодіяльна збиткова вантажна станція». Також впроваджено механізм проведення аналізу вантажних станцій, визначені учасники процесу та умови включення до переліку малодіяльних вантажних станцій і шляхи відновлення повноцінного функціонування, зазначено порядок дій щодо закриття станцій, затверджено календарний план-графік проведення робіт у цьому напрямку, розроблені форми звітів та визначені терміни виконання», - зазначив Андрій Рязанцев.

Нагадаємо, що наразі оптимізація інфраструктури Укрзалізниці залишається одним з найбільш дієвих заходів для підвищення ефективності роботи компанії. Враховуючи, що майже половина залізничної інфраструктури є малодіяльною, та близько 65 % потяго-ділянок є розрахунково-збитковими, у 2017-2018 роках залізничники провели вивчення можливих шляхів оптимізації та підвищення дохідності малодіяльної інфраструктури.

Також на початку 2018 року було проведено аналіз діяльності вантажних станцій шляхом рейтингової оцінки. Всі розрахунки зроблено з урахуванням історичних даних з 2014 року, кон’юнктури ринку, зокрема прогнозних обсягів перевезень у 2018-2019 роках, перспективи розвитку, проведення модернізації з боку власників під’їзних колій та підприємств, діючих фронтів навантаження.

Окрім цього, за словами Андрія Рязанцева, даний порядок дає можливість усім учасникам перевізного процесу чітко розуміти та прогнозувати статус станції, що використовується, свої видатки на роботу з нею, процедуру оцінки малодіяльності та прозорість єдиних принципів. «Наступним кроком має бути аналогічна робота з малодіяльними потяго-ділянками. Відповідні роботи вже ведуться фахівцями Укрзалізниці», - резюмував він. Нагадаємо, що за попередніми підрахунками, на базі даних за 2017 рік до статусу малодіяльних потрапило 207 станцій. Документи щодо їх закриття були направлені в місцеві органи влади. Загальна сума збитків від їх функціонування у 2017 році сягнула 413 млн грн. Питома вага малодіяльних станцій у загальній кількості вантажних станцій становила близько 20% , при цьому навантажено і розвантажено ними лише 0,7% від загальної кількості вантажів.

Ознайомитися з Порядком проведення рейтинг-аналізу діяльності вантажних станцій можна тут.