Друк
23.11.2018

Понад 111 млрд грн потребує Укрзалізниця на фінансування пасажирських перевезень упродовж наступних п’яти років, – Андрій Рязанцев

Упродовж наступних 5 років Укрзалізниці необхідно 111,4 млрд грн на покриття збитків від пасажирських перевезень і капітальні інвестиції в сектор. Для цього слід передбачати в держбюджеті законодавчо визначене відшкодування Укрзалізниці за виконання соціальних та інших додаткових функцій. Про це повідомив директор з економіки і фінансів Укрзалізниці Андрій Рязанцев, коментуючи прийняття бюджету України на 2019 рік.


За словами Андрія Рязанцева, Україна – чи не єдина країна світу, яка не отримує держаної підтримки транспорту, хоча це передбачено статтею 10 діючого закону про залізничний транспорт. Цього року, як і минулого, Укрзалізниця зверталася до бюджетного та транспортного комітету ВР, КМУ, МІУ з клопотанням передбачити належні за законом кошти для утримання та розвитку пасажирських перевезень. На ці гроші могли бути придбані у національних виробників пасажирські вагони, поїзди швидкісного руху, приміський рухомий склад, а також реконструйована інфраструктура.

«За останні роки нам вдалося покращити ситуацію зі станом рухомого складу, у тому числі завдяки його будівництву та реконструкції на Крюківському вагонобудівному заводі та в інших національних виробників. Але таких темпів оновлення явно недостатньо, адже зараз зношення пасажирських електровозів і тепловозів – 96%, вагонів – 92%», – додав він.

Крім того, за словами Андрія Рязанцева, на державному рівні має вирішуватися і питання утримання та оптимізації залізничної інфраструктури. «У 2017 році на 15% усієї протяжності колії припадало 82,1% всієї тонно-кілометрової роботи. Так, близько 65% мережі є збитковою та генерує 6,8% від доходів, у той самий час генеруючи 34% витрат. Що робити з надлишковою інфраструктурою і чи вистачить у компанії потужностей, щоб її утримувати, – це питання стратегічного, державного рівня»,– зазначив Андрій Рязанцев.

Відсутність у державних бюджетах усіх років незалежності законодавчо встановленого фінансування пасажирських перевезень призвела до того, що вони фактично повністю фінансуються за рахунок вантажних. «На наступні 5 років Укрзалізниця потребує загалом понад 111 мільярдів грн на покриття збитків від пасажирських перевезень і на капітальні інвестиції в пасажирський сектор. У такий ситуації знизити тиск на вантажні перевезення могла б державна компенсація. Але зараз, після прийняття бюджету 2019, це питання знову відкладається на майбутнє», – резюмував Андрій Рязанцев.