Друк
05.09.2018

Проблеми дефіциту зерновозів немає, є небажання дотримуватись ринкових правил гри, – Андрій Рязанцев

Сьогодні не існує проблеми дефіциту зерновозів – за останні півтора року їх парк у країні зріс із 12 до понад 19 тисяч вагонів. Є небажання грати за ринковими правилами. А вони передбачають рівні умови для всіх учасників ринку. Крім того, слід говорити відверто про факт субсидіювання неконкурентоспроможних підприємств агропромислового комплексу за рахунок збитків Укрзалізниці. Так прокоментував закиди аграріїв на адресу Укрзалізниці директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

 

«Проблеми дефіциту зерновозів немає. Їх цілком достатньо на найближчі 3-5 років. Проблема – у небажанні учасників ринку перелаштовуватись з радянських, на ринкові логістичні рейки», – написав у своєму блозі на залізничному інформаційному порталі (ЗІП) Андрій Рязанцев.

Директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» наголошує, що рішучі дії товариства з оптимізації станційної роботи – виважений та давно необхідний крок, який досі не був зроблений через лобіювання інтересів інших галузей. У результаті впродовж багатьох років Укрзалізниця змушена утримувати величезний масив інфраструктури, практично не задіяної в перевезеннях (станції, колії), що приносить галузі лише збитки. Тому Укрзалізниця планує не лише продовжити, а й прискорити розпочату роботу з оптимізації надлишкової інфраструктури. У тому числі малоефективних зернових станцій та непрофільних активів.

«Маємо ситуацію, коли реальна завантаженість інфраструктурних потужностей залізниці України коливається на рівні 30-40% від максимальних можливостей. Аналіз діяльності всередині компанії підтвердив, що з 1047 станцій вантажного руху за даними 2017 року близько 50% станцій сукупно навантажили/розвантажили лише близько 3% загальної кількості вантажів. Аналогічна ситуація з колією», – зауважує Андрій Рязанцев.

Щодо тарифів на вантажні перевезення директор з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» наголошує, що всі учасники ринку мають платити однакову ціну за послугу у визначеному типі вагонів. А в разі зацікавленості держави стимулювати ту чи іншу галузь доцільно вводити часткову компенсацію залізничного тарифу за рахунок бюджетних коштів, окремо для кожної галузі. «Дотації «стратегічно важливого бізнесу» за рахунок проїдання Укрзалізницею своїх основних засобів мають припинитись і негайно. В іншому випадку країна дійсно може отримати транспортний колапс, але не з вини Укрзалізниці», – переконаний Андрій Рязанцев.

Детальніше про ситуацію з перевезенням залізничним транспортом урожаю зернових, можливість допуску приватної тяги для перевезення зернових, формування ринкових тарифів на вантажні залізничні перевезення – у блозі Андрія Рязанцева.