Друк
29.05.2017

Укрзалізниця чекає на роз'яснення щодо погашення боргів підсанкційному Промінвестбанку

ПАТ «Укрзалізниця» не має чіткої гарантії, що кошти, направлені на погашення кредитів у Промінвестбанку, що підпадає під санкції, не призведуть до фінансування тероризму та виведення капіталу до країни-агресора.


За словами директора з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрія Рязанцева, кредити в Промінвестбанку були отримані у 2011-2012 роках, за президентства Віктора Януковичем. Крім того, власником Промінвестбанку є один із найбільших російських державних банків – Внєшекономбанк (ВЭБ). Головою спостережної ради цієї організації є прем'єр-міністр РФ. З 2011 по 2017 рік цю посаду по черзі обіймали Володимир Путін та Дмитро Мєдвєдєв.

«Внаслідок нападу на територію суверенної України та втрати контролю над її частиною ПАТ «Укрзалізниця» зазнала значних збитків та втрат майна, яке за сьогоднішньою індексованою вартістю могло б коштувати близько 100 млрд грн. Враховуючи, що між залізницями існувало активне перехресне фінансування, немає чіткого розуміння, чи не були вони використані для залізниці на окупованій зараз російським агресором території Донбасу та Криму», - зазначив Андрій Рязанцев.

Крім того, незважаючи на завершення договорів, 15 березня 2017 року РНБО було прийнято рішення «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». При цьому Кабміну доручено разом із НБУ забезпечити реалізацію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

У зв’язку із цим ПАТ «Укрзалізниця» листом від 23 березня 2017 року № Ц-3/4-23/1213-17 звернулася до Кабміну, Нацбанку та РНБО з проханням надати роз’яснення, чи підпадають під дію рішення РНБО проведення ПАТ «Укрзалізниця» операцій з погашення зобов’язань за кредитними договорами, отриманими в банках із санкційного списку.

РНБО листом від 31 березня 2017 року № 515/14-04/2-17 направила за належністю лист ПАТ «Укрзалізниця» до Кабінету Міністрів України. НБУ листом від 5 квітня 2017 року № 25-0007/25224 повідомив, що відповідно до прийнятої постанови № 654 підсанкційним банкам заборонено здійснювати будь-які операції на користь пов’язаних із ними осіб, які передбачають переказ коштів за межі України або наслідком яких може бути виведення капіталів таких банків за межі України. При цьому такі заборони не стосуються проведення підсанкційними банками розрахунків, ініціаторами яких є клієнти цих банків та наслідком яких не є порушення вищевказаних заборон.

Крім того, Національним банком України повідомлено, що відповідно до пункту 2 рішення РНБО вжиття заходів, пов’язаних із забороною розміщення коштів державних підприємств, установ, організацій та господарських товариств, у статутних капіталах яких є корпоративні права держави, у підсанкційних банках належить до виключної компетенції Кабінету Міністрів України.

Кабміном доручено Мінекономрозвитку, Мінфіну, Мін'юсту та Мінінфраструктури опрацювати звернення ПАТ «Укрзалізниця» та поінформувати КМУ.